A gyulladás lelki háttere

Amikor fertőzésekről, gyulladásról, az immunrendszer működéséről beszélünk, szinte mindig háborús hasonlatokat használunk: "az immunrendszer katonái legyőzik az ellenséges, betolakodó, támadó kórokozókat." Használjuk a betegséget metaforaként, és vizsgáljuk meg, milyen analógiát találunk a testben dúló háború és mindennapjaink lelki folyamatai között!

Az analógiát mindennapjaink apró csatározásaiban, konfliktusaiban találhatjuk meg. A gyulladás tehát a test nyelvén kifejezett konfliktus. Ha nem nézünk szembe konfliktusainkkal, nem oldjuk meg, nem haladjuk meg őket, akkor azok kénytelenek a test nyelvén megszólalni.

A kultúra, amelyben élünk, rendkívül konfliktus-ellenes. Az érdekellentétet, konfliktust valami rossznak, elkerülendőnek, letagadandónak tartjuk. Pedig a felismert, kimondott és megoldott konfliktus a haladás, a fejlődés motorja. Ha nem nézünk szembe konfliktusainkkal, önmagunk előtt is eltagadjuk érdekeinket, negatív érzelmeinket, akkor a konfliktus testi "háború", gyulladás formájában törhet ki.

Ahogyan nem élhetünk steril, csíramentes környezetben, ugyanúgy nem élhetünk stressz- és konfliktusmentes világban. Amiként - immunrendszerünk segítségével megbirkózunk a fertőzésekkel, meg kell találnunk a módját, hogyan éljünk együtt konfliktusainkkal, hogyan haladjuk meg, hogyan oldjuk meg őket.

Nézzük meg ebből a szempontból a védő oltások témáját is. Az oltásnak két fő típusát ismerjük: a passzív és az aktív immunizálást. Passzív védőoltás esetén - amelyet csak ritkán használnak, amikor a fertőzés már nagy valószínűséggel bekövetkezett, és nincs idő az aktív immunizálás kifejlődését kivárni - kész ellenanyagot juttatnak a szervezetbe. Lélektani szinten ez kész szabályok, parancsolatok, probléma-megoldási receptek alkalmazását jelenti.

Aktív immunizálás esetén legyengített kórokozót juttatnak a szervezetbe, amely így - veszélytelen körülmények között - maga tanulja meg az ellenanyag képzését. Analógiánk szempontjából ilyenek a személyiség-fejlesztő, konfliktus-kezelést tanító tréningek: ezeken veszélytelen, "laboratóriumi" körülmények között találhatjuk meg, kísérletezhetjük ki pl. a nekünk legjobban megfelelő konfliktus-megoldási módszereket.