A zsálya az egyik legrégebbi gyógynövény. Erre utal latin neve is: Salvia, ami annyit tesz: "gyógyítani". Az ókori görögök és rómaiak kezdetben húsok tartósítására használták a zsályát.
A növény jellemzői: 30–80 cm magasra növő évelő félcserje. Szárának töve fás, sűrű rövid szőröktől szürkés. Fiatal levelei és hajtásai fehér molyhúak. Alsó és középső levelei nyelesek, hosszúkás lándzsásak, ráncosak. Jellemző illatú, kesernyés ízű, aromás, kissé fanyar.
Hatóanyagok: Cserzőanyagokat (rozmaringsavat, oleánolsavat), diterpéneket (karnozolt), flavonoidokat (szalvigenint, luteolint), keserű anyagokat, Ásványi anyagokat (magnézium, cink) tartalmaz. Illóolaja tartalmaz tujont, kámfort, borneolt, eukaliptolt, linaloolt tartalmaz, ezek közül a tujon kifejezetten mérgező (idegméreg).
Gyűjtés: A zsálya leveleit használják gyógyászati célra. A leveleket száraktól lefosztva kell gyűjteni, még a virágzás előtt, júniustól júliusig.
Hatások: Baktérium ellenes, de más kórokozók ellen (vírus, gomba) is hatásos. Gyulladás- és izzadáscsökkentő.
Gyógyászati felhasználás:
Számtalan hatóanyagának köszönhetően rendkívül széles körben, a legkülönbözőbb bántalmakra alkalmazható, mérgező tujontartalma azonban korlátozza alkalmazhatóságát.
Belsőleg:
A zsálya gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik, szabályozza a verejtékképződést. Teáját hasmenés, bélhurut felfúvódás, emésztési zavarok esetén használjuk, illetve a fokozott izzadás gátlására. Légzőszervi megbetegedreésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény, de csak teakeverékek alkotórészeként ajánlott.
Külsőleg:
Öblögetőszerként: torokgyulladásra, szájbetegségekre, fogínygyulladás esetén, valamint gégegyulladás (rekedtség) kezelésére.
Borogatás: Gyulladt testrészek borogatására. A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére magukban is alkalmasak, ha a sérült felületet bedörzsöljük a levél nedvével.
Fürdő: Aranyérbántalmak, görcsös menstruáció esetén, de falső légúti hurut kiegészítő kezelésére is használhatjuk a zsályás fürdőt.
Elkészítés:
Tea: 1 teáskanálnyi zsályalevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Öblögetéshez, borogatáshoz: 2 teáskanálnyi zsályalevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
(Egyes források szerint helyesebb a zsályát főzni, mert akkor elillan a mérgező illóolaj. Más verzió szerint viszont a főzés során éppenséggel több tujon kerül a teába.) Lényeg, hogy főleg belsőleg óvatosan használjuk!
Kombinációk más gyógynövényekkel:
Légúti hurutra csipkebogyóval, ökörfarkkóróval kombinálhatjuk. Láz esetén ne adjuk, mert gátolja az izzadást!
Ellenjavallat, figyelmeztetés: Túladagolása epilepsziás görcsöt okoz! Várandós és szoptatós anyáknak, kisgyerekeknek 6 éves kor alatt TILOS! Csak rövid ideig, akut panaszok esetén használjuk.