A tölgyfa fafaragásra és hordókészítésre kiválóan alkalmas, nemes fa.
A régi időkben számos helyen a makktermést is gyűjtötték, amelyből pörkölés után makkávét főztek.
A növény jellemzői: A bükkfafélék (Fagaceae) családjába tartoznak. A kocsányos tölgy akár 50 méter magasra is megnő, ha a feltételek ideálisak számára. Facsoportulásai lombhullató erdőt alkotnak. Egylaki növények, április-májusban virágzanak. A tölgyeknek makktermése van. Felhasználható hatóanyagot mind a kocsányos, mind a kocsánytalan tölgy tartalmazza.
Hatóanyagok: A fiatal ágak kérge katechin és galluszsav típusú cserzőanyag keveréket triterpén és szitoszterol származékokat tartalmaz. fa levele is hasonló, csak valamivel kevesebb hatóanyag-tartalommal rendelkezik.
Gyűjtés: A fa levelét és fiatal ágainak kérgét használják gyógyászati célokra. A kéreg gyűjtése a tavaszi, kora nyári hónapokra esik.
Hatások: összehúzó, gyulladáscsökkentő, helyi vérzéscsillapító
Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg: ritkán alkalmazzák főként hasmenés, gyomor-bélhurut esetén
Külsőleg:
A tölgyfakéreg cserzőanyag tartalmának köszönhetően kiváló összehúzó hatású szer, főzetét fürdők és borogatások formájában, nedvező bőrbetegségek, lábizzadás, aranyér kezelésére használják. A fa levelét is hasonló célokra használják, csak a levél valamivel kevesebb hatóanyag-tartalommal rendelkezik. Enyhül a viszkető érzés, ha tölgyfakéreg főzetével többször lemossuk a problémás területet.
Öblögetőszer formájában fogínygyulladás, száj nyálkahártya - és torokgyulladás esetén alkalmazzuk.
Elkészítés:
Tea: 1 teáskanál kérget vagy egy marék levelet, 2,5 dl vízben felforralunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Öblögető oldat, borogatás: 2 evőkanál aprított tölgyfakérget féliter vízben 15 percig főzzük, majd leszűrjük.
Ülőfürdő: 2 maréknyi tölgyfakérget 1 liter vízben felforralunk, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, és a fürdővízhez öntjük.