Szöszös ökörfarkkoró (Verbascum phlomoides)

Az ökörfarkkóró a régi időkben varázshatású szer volt, amivel az emberek a villámcsapást, a betegséget és a gonosz szellemek által előidézett veszélyeket próbálták elhárítani.

A növény jellemzői: A tátogatók (Scrophulariaceae) családjába tartozó, erdőtisztásokon, réteken, legelőkön élő kétéves növény. Első évben csak a tőlevelei fejlődnek, a második évben pedig a szárai erősödnek.A sárgás, gyapjas szőrökkel fedett növény  1 m magasra is nőhet,  Halványsárga virágai szoros füzérvirágzatot képeznek.
Hatóanyagok: A virág triterpén szaponinokat (verbaszkoszaponinokat), flavonoidokat, nyálkaanyagot, iridoidokat tartalmaz.

Gyűjtés: A növény virágját használják gyógyászati célokra. A kinyílt virág pártáit csészéjükből kiszedve, a reggeli órákban kell gyűjteni, mert később becsukódnak. Virágzása a nyári hónapokra esik. A virágot a tűző napra kitéve kell megszárítani, mert csak gyors száradás mellett őrzi meg szép sárga színét.

Hatások:   izzasztó, nyálkaoldó gyulladáscsökkentő

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
Az ökörfarkkóró ismert izzasztó és nyálkaoldó. Hatóanyagai (szaponinok) "oldják" a letapadt váladékot, így megkönnyítik a felköhögést. Iridoid tartalma miatt jó gyulladáscsökkentő gyógynövény, alkalmazzák szénanátha esetén is. Emésztőszervi bántalmakra (gyomor-, bélhurut, vastagbélgyulladás) is hatásos.
Külsőleg:
A népi gyógyászatban ülőfürdőnek elkészítve aranyeret, bőrbetegségeket kezelnek vele.
Olívaolajban főzve készült az ún. királyolaj, amit sebolajként használtak.

Elkészítés:
Tea: 2 teáskanálnyi összetört ökörfarkkóró-virágot 2 dl forrásban lévő vízzel forrázunk le, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. 
Fürdő: 3 maréknyi ökörfarkkóró-virágot 1 liter hideg vízbe teszünk, majd felforraljuk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.  Ezt öntjük a fürdővízhez.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Köhögéscsillapító teakeverékek gyakori összetevője.