A növény jellemzői: A keresztesvirágúak (Cruciferae) családjába tartozik. Mindenfelé (utak, rétek, töltések mentén) tömegesen előforduló egy- vagy kétéves növény. Szára 40 cm-re nő meg. Szabálytalanul fogas szélű tőlevelei rózsában állnak. Levelei jellegzetes szív- vagy háromszög alakúak. Az apró, piszkosfehér virágok összetett ernyőt képeznek, amely megnyúlt fürtté alakul át. Egész nyáron virágzik, de legnagyobb tömegben április-májusban.
Hatóanyagok: flavonoidokat, egy vérzéscsillapító peptidet, kálium- és kalciumsókat, kolint, tiramint tartalmaz.
Gyűjtés: virágos, leveles szárának felső részét gyűjtik a nyári hónapokban.
Hatások: vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó
Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A növény vérzéscsillapító hatású, belső vérzés (méh, gyomor, bél) esetén a kiegészítő kezelésként alkalmazzuk. Ismert gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is.
Akinek erős a menstruációs vérzése, már a havi vérzés megkezdése előtt 1-2 nappal és a menzesz idején igyon naponta két csésze teát.
Külsőleg:
Vérző sebeknél, ha a vérzés nem akar elállni, a belőle készített főzet kiváló hatású. Vérző aranyér esetén ülőfürdő formájában ajánlott, vagy a pásztortáska langyos főzetével mossuk meg az aranyeret minden székletürítés után valamint lefekvés előtt. Orrvérzés esetén a teába mártott tampont az orrlyukba helyezve csillapítja a vérzést. Sportsérülése, rándulás ficam esetén gyakor az izomrostok közé ill. ízületekbe történő kisebb-nagyobb bevérzés. Ilyenkor borogatás, fürdő javasolt, egyidejű teaivással együtt.
Elkészítés:
Tea: 2 teáskanálnyi szárított, apróra vágott növényt 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Kombinációk más gyógynövényekkel:
Véres vizelettel járó hólyaghurut esetén a gyulladást csillapító teakeverékbe pásztortáskát is teszünk.
Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Várandósság és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem ajánlott! Ismeretlen eredetű, vagy elhúzódó vérzés esetén orvosi kivizsgálás szükséges.