Orbáncfű (Hypericum perforatum)

Az ókori görögök hittek az orbáncfű mágikus erejében. Az istenalakok fölé orbáncfű-csokrokat akasztottak, hogy elűzzék a gonosz szellemeket.

A növény jellemzői: Az orbáncfűfélék (Guttiferae) családjába tartozó, 25-60 cm magas ágas-bogas évelő növény.  Virágzata aranysárga, és júliustól szeptember közepéig virágzik. növény. Ha a virágot ujjaink között szétmorzsoljuk, sötétpirosas levet ereszt. Erdő- és útszéleken, dombokon és réteken található

Hatóanyagok: illóolajat, cseranyagot, flavonoidokat (hiperozidot), naftodiantronokat (hipericint) tartalmaz.

Gyűjtés: felső virágos hajtását június-július folyamán gyűjtik.

Hatások: idegerősítő, antidepresszáns

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
Az orbáncfű az idegrendszeri panaszok enyhítésére használt egyik legfontosabb gyógynövény. Erősíti az idegeket, fokozza a stressztűrő képességet. Jelentős hangulatjavító, antidepresszáns hatása van. Tudni kell azonban hogy - a depresszió kezelésére használt szintetikus gyógyszerekhez hasonlóan - az orbáncfű antidepresszáns hatása sem azonnal jelentkezik. Ahhoz, hogy érezhető javulást érjünk el, több hétig tartó kúra szükséges. Az időjárási frontokra érzékeny embereknél kivédi a vegetatív zavarokat. Memória- és koncentrálási zavarokban, vizsgák, fokozott szellemi megterhelés időszakában különösen ajánlott. Jótékony hatású lehet idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok,  beszédzavar (dagodás), nyugtalan alvás, idősebb gyerekek ágybavizelése esetén is.
Külsőleg:
Az orbáncfű-olajat friss sérülések, véraláfutás, zúzódás, rándulás égési sérülés (forrázás), érdes bőr kezelésére használhatjuk. A népgyógyászatban forrázatát bőrbántalmak, nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazzák, olaját pedig hátfájás, lumbágó, isiász és reuma esetén is ajánlják.

Elkészítés:
Tea: 2 teáskanál szárított orbáncfüvet 2,5 dl forró vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Olaj: Három marék friss orbáncfű virágot mozsárban szétdörzsölünk, majd összekeverjük fél liter oliva- vagy szójaolajjal, és légmentesen záródó üvegbe zárjuk. Napos, meleg helyen tartjuk, naponta többször felrázzuk. Akkor kész az olaj, ha vöröses színűre változott, ekkor leszűrjük. (A veszteség elkerülésére a virágokat jól nyomkodjuk ki!) Az olajat sötét üvegekben tároljuk

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Nyugtató, szorongásoldó növényekkel (citromfű, macskagyökér, komló) kombinálhatjuk.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
A növény fokozza a bőr érzékenységét az ultraibolya sugarakra, tehát fényérzékenységet okozhat. Ezért használata esetén kerüljük a napozást és a szoláriumot. Világos bőrűeknél allergiás kiütéseket okozhat.