Nyírfa (Betula pendula)

A növény jellemzői: A nyírfafélék (Betulaceae) családjába tartozik. Hegyvidékek, lomberdők, parkok közismert fehér, foszló kérgű fája.

Hatóanyagok: A levél flavonoidokat (kvercetin glikozidokat), nyomokban illóolajat (szeszkviterpén peroxidokat, triterpén származékokat), káliumsókat és aszkorbinsavat tartalmaz. A nyírfakéreg fő hatóanyaga a betulin.

Gyűjtés: Levelét június-július folyamán gyűjtik.

Hatások: vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, görcsoldó és fertőtlenítő

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A nyírfalevél teája kiváló vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, de ismert görcsoldó és fertőtlenítő hatása is. Alkalmazzák enyhébb fertőzéses húgyúti megbetegedésekben, vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére, reuma ellen. 
A nyírfakéreg fő hatóanyaga a betulin. Orosz egyetemeken végzett kutatások igazolták, hogy a betulin segíti a szervezet alkalmazkodását a külső környezet káros hatásaival (szennyezett környezet, stressz, fizikai és szellemi túlterhelés, időjárási fronthatások) szemben. Erősíti a szervezet védekező képességeit a betegségekkel szemben, megkönnyíti és felgyorsítja a betegségek lefolyását és segít megelőzni a szövődményeket. Antioxidáns és méregtelenítő hatású és javítja a vérkeringést is.
Külsőleg:
Fürdő formájában pattanásos bőrre használjuk

Elkészítés:
Tea: 1 teáskanálnyi szárított, aprított 2,5 dl forró vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Fürdő: 4 marék nyírfalevelet 1 liter vízben felforralunk, és lassú tűzön 15 percig főzzük, majd leszűrjük. Ezt adjuk hozzá a fürdővízhez.
Nyírfakéreg kivonat: patikákban, gyógynövényboltokban kapható készítményeket használjunk.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
A szív- és veseelégtelenségben szenvedők ne fogyasszák teáját.