Máriatövis (Silybum marianum)

A máriatövist már az ókori botanikusok és orvosok említik. Nevét alighanem a levél tejfehér mintázata miatt kaphatta, amely a legenda szerint Szűz Mária tejétől származik. Hosszú ideig tüdő- és mellhártyagyulladásban, vízhajtónak és tejszaporítónak tartották.

A növény jellemzői: A fészkesvirágzatúak (Asteraceae=Compositae) családjába tartozik. Mediterrán vidékről származó 1-1,5 m magas, egyéves tüskés növény. Hazánkban termesztik, de utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható. Sok fényt és meleget igényel, de jó szárazságtűrő. Kaszattermése van.

Hatóanyagok: A termésfal szilimarint, flavonolignán keveréket (szilandrin, szilibin, szilihermin, szilikrisztin) tartalmaz. A növényben találhatók még flavonoidok, szterolok.

Gyűjtés: általában a növény érett magját hasznosítják, de szárított formában a föld feletti leveles hajtásrésze is felhasználható. A nyári hónapokban gyűjthető.

Hatások: májvédő, májsejt-regeneráló

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A szilimarin (és vegyületei) antioxidánsként, szabadgyökfogóként védi a májat. 
Heveny májgyulladásban, májzsugorodással járó betegségekben alkalmazzák, valamint gyógyszerek okozta májkárosodás kezelésére, megelőzésére kiváló szer.
A megfelelően magas hatóanyag (szilimarin, silibinin) tartalmú készítmény májvédő
hatásosságára jellemző, hogy infúzióban adva 50%-kal csökkenti a gyilkos galóca mérgezés halálozását. Szájon át szedve az alkoholos májgyulladásban javítja a májfunkciókat, májcirrhosisban (májzsugor) növeli a túlélést.
A szilimarin beépül a sejtmembránba, ellenállóvá teszi azt a toxikus hatásokkal szemben. Közömbösíti a szabad gyököket, tehermentesíti a méregtelenítési mechanizmusokat, serkenti a regenerációs folyamatokat. Nemcsak membrán hatása van, hanem bejutva a sejtmagba fokozza a fehérjeszintézist, elősegíti a károsodott enzimek és fehérjék regenerálódását. Gyulladásgátló hatásával csökkenti a hegesedést.
Magyarországon egyre súlyosabb népegészségügyi probléma a májbetegségek, a májkárosodás egyre fokozódó száma. Májkárosodást okoznak a vírusok, anyagcsere betegségek, mérgek, a vegyi anyagok, és legfőképpen az alkohol. Többszára tehető azoknak a gyógyszereknek a száma, amelyek májkárosodást okozhatnak.
A máj károsodást okozó gyógyszerek legjelentősebb - leggyakrabban alkalmazott - képviselői között említhetők a következők: vény nélkül is kaphatő láz- és fájdalomcsillapítők,  (paracetamol), nem-szteroid gyulladásgátlók, és számos antibiotikum.
Az elsődleges megelőzés  (primer prevenció) legfontosabb eleme természetesen a károsító ágens kiküszöbölése lenne. Azonban ez a már népbetegséggé váló alkoholos májkárosodás, ill. a túltápláltság, túlzott zsírfogyasztás következtében kialakuló zsírmáj esetében ritkán sikerül. Éppen ezért fontos a másodlagos prevenció: a máj védelme a potenciális károsodás ellen. Épp ezért ajánlható a májvédő máriatövis-készítmények szedése a gyógyszerek májkárosító hatásának kivédésére. Bár a legtöbb gyógyszer önmagában csak túladagolás esetén okoz májkárosodást, azonban a megszokott dózisban is toxikus lehet, ha a betegnél már - alkoholos vagy vírusos eredetű - májkárosodás áll fenn. Ez máriatövis-készítménnyel kivédhető.

Elkészítés:
Tea: egy teáskanálnyi érett magot szétmorzsolunk, leforrázzuk 2,5 dl forrásban levő vízzel. 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint,  mert az vízben igen kis mértékben oldódik. Ezért csak enyhe emésztési panaszok kezelésére (pl. másnaposság) alkalmas.
Májbetegségek kezelésére inkább a szilimarint, szilibinint  tartalmazó készítményeket válasszuk.

Ellenjavallat, figyelmeztetés: Túladagolása hasmenést okoz. Magas vérnyomásnál, koszorúér betegségnél (angina pectoris) várandósoknál, pajzsmirigy problémáknál ne alkalmazzuk!