Len (Linum usitatissimum)

Gyógyszerként is régóta használják a lenmagot. Hippokratész fájdalmak, hurut és bélrenyheség, hasmenés ellen ajánlotta.

A növény jellemzői: A lenfélék (Linaceae) családjába tartozik. Rostjáért és magjáért termesztett, egyéves növény, 30-80 cm magas. A szár legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el. A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek, 5-6 mm hosszúak, az egyik végükön hegyesek.
Csak Közép-Európában termesztik. 

Hatóanyagok: A lenmag nyálkaanyagot, zsíros olajat (linol-, linolénsav, olajsav), fehérjét, lignant,  cianogén glikozid keveréket tartalmaz. Gazdag A-, B-, C-, D-, és E-vitamintokban, és ásványi anyagokban (Kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, mangán, szilícium, réz, nikkel, kobalt, jód).

Gyűjtés: magját használják gyógyászati célra.

Hatások: a lenmag serkenti a vastagbélben a perisztaltikát, magolaja csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást.

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A lenmagot bélrenyheség, bélmegbetegedések és székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják. Székrekedés esetén a lenmag hatását úgy fejti ki, hogy a bélben megduzzad, ezáltal tágulási inger lép fel, mely serkenti a vastagbélben a perisztaltikát. Nyálkaanyagai pedig csúszóssá teszik a bél falát, így a béltartalom könnyebben ki tud ürülni.
Látható tehát, hogy a lenmag voltaképpen nem hashajtó. A hashajtók (a növényi eredetűek is!)  általában ingerlik, fokozott kiválasztó működésre késztetik a bélnyálkahártyát, s ez idővel hozzászokást, sőt, bélnyálkahártya rendellenességet is okozhatnak. Másrészt a hashajtók esetenként túl hirtelen törik át a kialakult bélrenyheséget, s ezáltal "kellemetlen meglepetést", hasmenést okozhatnak. Ezzel szemben lenmag  regulálja azaz szabályozza, egyenletessé teszi a bélműködést: tömeghatásánál fogva összerendezi a bélmozgásokat, síkossá teszi és ezáltal megvédi a nyálkahártyát. Kúraszerű vagy akár folyamatos szedése esetén sem alakul ki hozzászokás. Aranyér esetén különösen hasznos, mert könnyű, laza, nem tapadó székletet biztosít. Kúraszerűen alkalmazva  eltávolítja a vastagbél faláról a lerakódásokat, méreganyagokat, s így jelentős méregtelenítő hatás érhető el.
A lenmagolaj (lini oleum) több, mint 90%-ban telítetlen zsírsavakat, 50-60%--ban alfa-linolénsavat tartalmaz. (szójababban 9% van, a tökmagban 15%, és a dióban 5%, más táplálékunkban nem fordul elő, vagy csupán jelentéktelen mennyiségben).
A szervezet számára az alpha-linolénsav számít esszenciális zsírsavnak, hiszen a többi omega-3 zsírsavat elegendő alpha-linolénsav ellátás esetén elő tudja állítani.  A lenmagolaj a klinikai vizsgálatok szerint csökkenti a vér összkoleszterin- és LDL-szintjét, javítja a vér áramlási tulajdonságait, javítja az artériás keringést, csökkenti a vérnyomást.
A lenmag nagy mennyiségben tartalmaz lignant. Ez a fitohormon előanyaga (precurzora) azoknak az ösztrogéneknek, a női nemi hormonoknak, fitoösztrogén hatású. Ezért jótékonyan hat menstruációs rendellenességekben, a méhműködés szabályozásában, és talán a méh szöveteinek túlburjánzása és meddőség esetén is. A lenmagolaj tehát segíthet megvédeni a menopauzában levő nőket a koszorúér betegség, infarktus kialakulásától.
A sportolók arról is beszámolnak, hogy a lenmagolaj gyorsabb regenerálódást tesz lehetővé edzés után, és segít enyhíteni az edzés utáni izomfájdalmakat.
Külsőleg:
A lenmagpogácsát és a porított magot meleg borogatásként alkalmazva kelések és furunkulusok kezelésére használják.
Lenmagolajjal gyorsabban begyógyulnak a bőrsérülések, használható leégésnél, faggyúmirigy-gyulladásban, ekcémában, megkísérelhető pikkelysömör esetén is. 

Elkészítés:
1-2 evőkanálnyi összetört lenmagot sok (legalább 3 dl) folyadékkal vegyünk be. A hatás 12 óra elteltével jelentkezik.
Tea: 1 evőkanál frissen összetört lenmagot tegyünk 3 dl hideg vízbe, majd hagyjuk 3 órán át percig duzzadni. Ezt követően kissé melegítsük fel, majd szűrjük le, kortyonként fogyasszuk.
Gyomor- bélnyálkahártya   fekélyek bevonására alkalmas.
Borogatás: 3-6 evőkanál frissen összetört lenmagot tegyünk mullzsákocskába, forrázzuk le, és tegyük a beteg testrészre bőrfekélyek, furunkulusok esetén.
Lenmagolaj: Bioélelmiszer boltokban, illetve készítményekben kapszuázva gyógyszertárakban, gyógynövényboltokban beszerezhető. 

Ellenjavallat, figyelmeztetés: A gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja. A lenmag és valamely másik szer alkalmazása között legalább két óra teljen el! Csecsemőknek, kisgyerekeknek kéksav-tartalma miatt ne adjuk! Lenmagot tilos alkalmazni bélelzáródás, gyomor-bélrendszeri szűkületek esetén!