Körömvirág (Calendula officinalis orvosi körömvirág)

Az emberiség őstörténete során nagy jelentősége van a balesetek, háborúk miatt kialakult  és sérülések kezelésének. A körömvirág (más néven gyűrűvirág) ősidők óta parasztházak és kolostorok kertjeinek ékessége. Az apácák, szerzetesek, és az egyszerű emberek nemcsak szépsége, hanem gyógyító ereje miatt termesztették. A középkor kezdetén Hidegard von Bingen apátsági főnővér, később Albertus Magnus dicsérte bőrpanaszokra kifejtett jótékony hatása miatt. Az 1485-ben megjelent híres gyógynövénykönyv (Hortus sanitatis) megbízható sebgyógyítóként említi.

A növény jellemzői:  A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, egyéves kerti növény. A körömvirág 30-60 cm-re nő meg, virágzata sárga-narancssárga színű, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak.

Hatóanyagok: Fő hatóanyaga a kadiol. Karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat, kevés illóolajat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), keserű anyagokat, nyálkát, E-vitamint tartalmaz.

Gyűjtés: A virágzás kezdetén nyílásukban szedik fészkes virágzatát. Nyáron június-július hónapban gyűjtik.

Hatások: antibiotikus, gyulladáscsökkentő, hámosító

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg: teaként elsősorban gyomor-, nyombélfekély, fekélyes vastagbélgyulladás gyógyítására használják körömvirág antibiotikus, gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatását.  Alkalmazható epebántalmak, hólyaghurut kezelésére is.
Külsőleg:
Külsőleges felhasználását hámosító, bőrregeneráló tulajdonsága teszi lehetővé. Borogatásként, lemosószerként, vagy ülőfürdő formájában alkalmazható bőrgyulladás, bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére, aranyares panaszok mérséklésére. Leghatékonyabb kenőcs formájában. A kenőcs javítja a bőr vérellátását, puhábbá, ellenálóképesebbé teszi a bőrt a mechanikai és vegyi behatásokkal szemben. Elősegíti a sebgyógyulást, gyorsítja a regenerációt, az új szövetek képződését. Gyorsan csökkenti a fájdalmat, és baktériumellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, így gátolja a fertőzést, a gyulladásos folyamatokat, a gennyedést.
Ajánlott vágott, zúzott, horzsolt sebek kezelésére, tályogok, gennyes sebzések esetén az orvosi kezelés támogatására, körömágy-gyulladás kezelésére, a bőr apró berepedéseire (ajak szélén, szoptatós anya mellbimbóján), pelenka-kiütés (dermatitisz) kezelésére, felületes égés, forrázás esetén, krónikus sebek, lábszárfekély kezelésére, ágyban fekvő betegeknél a felfekvés megelőzésére és kezelésére, külső aranyeres csomóknál a viszketés, égő érzés enyhítésére, a gyulladás csökkentésére

Elkészítés:
Tea: 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot, 2,5 dl vízzel forrázunk le, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3-szor ízesítés nélkül fogyasztjuk!
Borogatás: 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, 2,5 dl vízzel forrázunk le, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Ülőfürdő: két marék friss vagy 100 gramm szárított növényt 1 liter vízzel forrázunk le, szűrés nélkül öntjük a fürdővízhez.
Kenőcs:  ½ kg disznózsírhoz 2-5 marék körömvirágot teszünk. Pár percig főzzzük, majd 24 óráig állni hagyjuk. Másnap felmelegítjük és leszűrjük. Gyógyszertárban, gyógynövény-boltban készen is kapható kenőcs, Fontos, hogy a vivőanyag disznózsír legyen, mert könnyen és jól szívódik fel, ezzel a növényi hatóanyagot is igen hatékonyan juttatja el a mélyebben fekvő szövetekbe.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Gennyező, nehezen gyógyuló sebek lemosásához zsurlófűvel kombinálhatjuk.
Emésztőrendszeri gyulladásoknál kamillával és cickafakkal társíthatjuk.

Ellenjavallat, figyelmeztetés: Allergiát okozhat, ezért fészkes virágzatúakra allergiások óvatosan használják.