Komló (Humulus lupulus sörkomló)

A rómaiak a fiatal komlóhajtásokat főzelékzöldségként fogyasztották.
Sörgyártáshoz, kenyérsütéshez is használják.

A növény jellemzői: A kenderfélék (Cannabaceae) családjába tartozó, árokpartokon, nyirkos helyeken termő kúszó, más növényekre felkapaszkodó, kétlaki növény.

Hatóanyagok: illóolajat (mircént, humulént), metilbutenolt, cseranyagokat, komló keserűanyagokat (humulont, lupulont), flavonoidokat tartalmaz.

Gyűjtés: Gyógyászati célokra a teljesen még nem érett, zöld színű termésfüzéreit (komlótoboz) használják. A terméseket és a murvalevelek belső oldalát sárga mirigyek borítják. Ezek tartalmazzák elsősorban a hatóanyagokat. A növény június-júliusban virágzik, termése pedig szeptembertől érik.

Hatások: nyugtató és altató, vegetatív kiegyensúlyozó hatású. 

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A komló általános nyugtató és enyhe altató hatású. Csökkenti a központi idegrendszer kórósan fokozott ingerlékenységét, enyhíti az izomfeszülést. Enyhíti a stressz okozta a vegetatív panaszokat, különösen, ha az emésztőrendszert érintik,  pl. az ideges eredetű étvágytalanság,  gyomorpanaszok, idegi eredetű hasmenés esetén hasznos. Különösképpen hatásos a klimaxos eredetű nyugtalanság, hangulatingadozás, alvászavar kezelésére.
Külsőleg: is nyugtalanság, alvászavar esetén használjuk komlófürdő vagy „altatópárna” formájában. A komlófürdő egy stresszes, túlfeszített nap után segítik az elalvás, az alvópárnában levő komló illóolajai egész éjjel, a belégzett levegővel jutnak a szervezetbe, így gátolják a többszöri felébredést.

Elkészítés:
Tea: 2 teáskanálnyi szárított komlót forrázunk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Mézzel édesíthető. 
Fürdő: Lenzsákba tegyünk 3 maréknyi komlót, majd tegyük a fürdővízbe.
Párna: Lenzsákba tegyünk 3 maréknyi komlót, és tegyük a párnánk alá. 10 naponta cseréljük "altatópárnánk" tartalmát.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Más növényi nyugtatókkal (macskagyökérrel, citromfűvel) kombinálható.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Hosszú autóvezetés, vagy nagy koncentrációt igénylő tevékenység végzése előtt nem javasolt, mert elálmosíthat! A friss tobozok érintése bőrgyulladást okozhat.