Egy angol népmese szerint a katángkóró virágai azért olyan gyönyörű égszínkék színűek, mert egy fiatal leány szemei színét őrzik, aki hajóra szállt és soha vissza nem térő kedvesét siratja.
Nemesített változatának gyökerét pótkávé - cikóriakávé - készítésére termesztik
A növény jellemzői: A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozó, mindenfelé (utak, rétek, szántóföldek, töltések mentén) tömegesen előforduló, jellegzetes kék virágú, évelő növény. Letört szára tejnedvet bocsát ki. Az égszínkék virágok csak akkor nyílnak ki, ha süt a nap. Íze keserű.
Hatóanyagok: szeszkviterpén laktonokat (laktucint, laktukopikrint), inulint, fruktózt, kolint, kávésavat, cikóriasavat, keserűanyagokat tartalmaz.
Gyűjtés: A növénynek gyökerét, vékonyabb szárhajtásait és tőleveleit használják gyógyászati célokra. Gyűjtése október-április, illetve július-augusztus hónapokra esik. A legtöbb hatóanyag gyökereiben található.
Hatások: emésztést serkentő, étvágygerjesztő
Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
Jó emésztést serkentő, étvágygerjesztő hatású. Alkalmazható epe- és májbetegségek eseténis: gátolja az epekőképződést, segíti az epehomok kiürülését. A népi gyógyászatban vizelethajtó, vesekő-oldó szerként is alkalmazzák. Vasban, rézben és kalciumban gazdag leveleinek forrázatát étvágytalan, sápadt gyermekeknek adták.
Külsőleg: borogató szerként bőrbetegség, ekcéma kezelhető vele.
Felhasználása: Epebajnál,étvágytalanságnál, diszpepsziás panaszoknál. Szára vasat, kalciumot és magnéziumot tartalmaz.
Elkészítés:
Tea: Egy kávéskanálnyi szárított és aprított gyökeret 2,5 dl hideg vízbe tesszük, felforraljuk fel, és 5 percig főzzük, majd leszűrjük. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk. Mézzel
Kombinációk más gyógynövényekkel:
Epepanaszok esetén társíthatjuk gyermekláncfű- és lestyángyökérrel; emésztőrendszeri betegségeknél apróbojtorjánnal, orbáncfűvel, borsmentával
Magas vérnyomás elleni teakeverékekbe is teszik, valamint erősítő, tonizáló teákban is érdemes alkalmazni.
Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Érzékenyeknél allergiás reakció jelentkezhet.