Az ókorban a galagonyát nagyon jól ismerték. A görögök és rómaiak a reménnyel, a házassággal és a termékenységgel kapcsolták össze.
A korai kereszténység idején a kép gyökeresen megváltozott. Krisztus töviskoszorúja állítólag galagonyából készült, ezért a növény a balszerencse és a halál szimbólumává vált.
Évszázadok teltek el, mire a galagonya megszabadult rossz hírétől és elkezdték orvosságként használni. A XVII. században élt angol herbarista, Nicholas Culpeper dicsérte pangásos szívelégtelenségre gyakorolt hatásáért. Az első amerikai telepesek is használták szívproblémákra.
A történelemkönyvekből tudjuk, hogy Új-Angliát 1620-ban megalapító első angol telepesek hajójának neve a Mayflower volt. De azt kevesen tudják, hogy ez a név a galagonyát jelenti.
A növény jellemzői:
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Legelők, erdőszélek, cserjések, ágtövises cserjéje illetve fája, de nevelhető a házi kertben is.
Sűrű, szúrós ágrendszere van, levelei mélyen karéjosak. Virágai aprók, öt fehér szirmúak, nehéz illatúak (büdösek). Az egymagvú, éretten mélyvörös színű almácskatermések csomókban állnak.
Hatóanyagok: flavonoidokat (vitexint, hiperozidot, rutint), aminszármazékokat (feniletilamint, tiramint), proantocianidokat és triterpéneket tartalmaz.
Gyűjtés: virágos leveles ágvégét, hajtásvégét használják gyógyászati célra. A cserje május-júniusban virágzik, termését októberben szedik.
Hatások: fokozza a szívizom összehúzódásának erejét, csökkenti a szívfrekvenciát az ingerületvezetés sebességét, a vérnyomást, tágítja a koszorúsereket, vízhajtó (DI:1,6) enyhe nyugtató hatású,
Gyógyászati felhasználás:
A galagonyát a népi bölcsesség a „szív kenyerének” nevezi. Ma már számos – tudományos alapossággal igazolt – vizsgálat bizonyítja hogy valóban számos jótékony hatása van a szív- érrendszerre. Szíverősítő hatásai nagyrészt a proantocianidoknak köszönhetők.
Gyengült szívműködés esetén erősíti a szívet, illetve enyhíti a szívtáji nyomás érzését is. (Természetesen szívtáji nyomó, szorító fájdalmak esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni!) Különösen ideális szer a galagonya idősebb emberek szív- és vérkeringési panaszai esetén. A galagonyakivonat javítja a szívizom funkcióját, csökkenti a szubjektív panaszokat, a légszomjat és a szívdobogás-érzést. A galagonya a szívelégtelenségben szenvedő betegek számára is hasznos, mivel növeli a terhelhetőséget, csökkenti a nyugalmi szívfrekvenciát, és a diasztolés vérnyomást. Koszorúér betegség megelőzésére, illetve kiegészítő kezelésére is alkalmazható, mivel csökkenti a vér koleszterin szintjét, különösen az ártó LDL koleszterint, és a koszorúér szűkületben szenvedő betegeknél javítja a koronáriákban a véráramlást.
Idősebb korúaknál magas lázzal járó betegségek, influenza, tüdőgyulladás következtében kialakuló szövődményes szívbetegségek megelőzésére feltétlenül ajánlott. A növény hosszú ideig tartó használat során is biztonságos, terápiás mennyiségben toxikus hatást még nem észleltek.
Németországban, ahol a gyógynövényekkel való orvoslás eléggé elterjedt, tucatnyi galagonyát tartalmazó szívgyógyszer van forgalomban.
Elkészítés:
Tea: 1 evőkanálnyi szárított galagonyalevelet 2 dl forrásban levő vízzel leforrázunk le, 15 perc múlva leszűrjük. Naponta 2-3 csésze tea fogyasztása javallott.
Kombinációk más gyógynövényekkel:
Citromfű hozzáadása esetén fokozhatjuk nyugtató hatását.
Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Gyerekek, várandós és szoptató nők ne használják. Szívpanaszok esetén használata előtt kérjünk orvosi kivizsgálást, hogy tisztázzuk a szívbetegség eredetét és súlyosságát.
Alacsony vérnyomásúak ne, vagy csak rozmaringgal kombinálva alkalmazzák!
Túladagolás esetén csökkentheti a vér káliumszintjét.