Fekete nadálytő (Symphytum officinale, forrasztófű)

A fekete nadálytő gyógyító hatását már Dioszkuridész is dicsérte Kr.u. 50-ben a "Materia medica" művében. Hildegard von Bingen (Szent Hildegard) és Paracelsus sebgyógyításra ajánlotta.

A növény jellemzői:
Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik. Szárai és levelei szőrösek, a levelek hegyes csúcsban végződnek. Pirosaskék, vagy fehér, harangformájú virágai eléggé jelentéktelenek.  Évelő növény, megtalálható vízpartok, árokpartok, erdőszélek, nedves rétek közelében.

Hatóanyagok: A gyökérdrog (Symphyti radix) allantoint, pirrolizidin alkaloidokat, 8-10 % cseranyagot, nyálkaanyagokat tartalmaz. A levéldrog (Symphyti folium) cseranyagot, alkaloidot tartalmaz.

Gyűjtés: a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják A gyökeret általában tavasszal gyűjtik, virágzás előtt.

Hatások: gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Fő hatóanyaga az allantoin serkenti a vérellátást, elősegíti a sejtek regenerációját

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg: nem használjuk.
Külsőleg: paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás, vagy kenőcs segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását. Izom-, ideg- és ínhüvely vagy visszérgyulladás esetén is bevált. 
A bőr regenerálására és ápolására használható. Sportolók számára hasznos, ha az erős igénybevételnek kitett testrészeket, pl. a hátat és az ízületeket bekenik vele.
Meleg pépes pakolás vagy fürdőkúra  segít reumás izületi panaszok, köszvényes csomó, csonkolt végtag fájdalma, sőt csonthártyagyulladás esetén is.

Elkészítés:
Borogatás: Főzzünk 1 liter vízben 100 gramm összevágott nadálytőgyökeret kb.10 percig, majd szűrjük le. A főzetből készített meleg borogatást helyezzük a sérült testrészre. A fürdő, az öblítés hasonlóképpen készül, mint a borogatás.
Pépes pakolás: a jól megszárított gyökereket finomra daráljuk, egy csészében forró vízzel és néhány csepp oliva olajjal péppé keverjük, majd felkenjük egy vászonkendőre és melegen a beteg testrészre helyezzük, majd rákötjük.
Kenőcs: Gyógyszertárakban, gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.

Ellenjavallat, figyelmeztetés: Belsőleg nem ajánlott, mivel a májra toxikus (mérgező) hatású pirrolizidin-alkaloidot tartalmaz! A borogatást nyílt sebre ne használjuk! Terhes nőknek TILOS!