Cickafark (Achillea millefolium, cickafarkkóró)

Az Achillea nemzetségnév a görög hős, Achilleus nevéből származik. A monda szerint a gyógyításban járatos kentaur, Chiron ismertette meg vele a sebgyógyító cickafarkfüvet.

A növény jellemzői
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori, szürkés zöld, évelő növény. Virágjának színe a fehértől rózsaszínbe hajló és a napon fanyar illatot áraszt.  Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással.

Hatóanyagok: illóolaj, melynek összetevői pinén, cineol, továbbá szeszkviterpén származékok (kamazulén, proazulének - ezek allergizálhatnak), cseranyagok, flavonoidok, szalicilsav.

Gyűjtés: A drog a virágzó növény föld feletti részei a vastag szárrészek nélkül. A cickafarkvirágot üde nyílásában kell gyűjteni. Fűként gyűjtve a növény virágzó, leveles szárát kell legfeljebb 30-40 cm hosszúságban levágni, ha pedig levelét gyűjtjük, akkor a tavaszi friss tőleveleket kell szedni. A gyűjtés ideje június-szeptember hónapokra esik.
Ajánlatos a virágból erős napsütésben szedni, mert ilyenkor a legtöbb benne az illóolaj

Hatások: gyulladáscsökkentő, görcsoldó, vérzéscsillapító

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
Női bajok:  A cickafark köztudottan elsősorban a nők problémáit orvosolja, kedvezően befolyásolja a női medence szerveit. Ajánlható menstruációs zavarok ellen fiatal lányoknak, akik még  rendszertelenül menstruálnak, vagy középkorú asszonyoknak a változás éveiben. Petefészek-gyulladás, mióma, hüvelygyulladás (fehérfolyás) kiegészítő kezelésében is hatásos: ilyenkor a tea mellett külsőleges kezelés is szüksége. Petefészek-gyulladásnál a tea fogyasztása mellett ülőfürdő szükséges (gyakran már az első cickafark-ülőfürdő jelentősen csökkenti  a fájdalmat, de a gyulladás csökkentéséhez tartós kezelésre van szükség), miománál is ülőfürdővel kombináljuk a teafogyasztást. Hüvelygyulladás esetén pedig a teával irrigálunk is.
Emésztőrendszeri zavaroknál is a cickafark gyulladásgátló, görcsoldó hatását használjuk ki.  görcsös jellegű gyomor-, bél- és epebántalmaknál, gyomorhurutnál Nem hashajtó, mégis segíti a kiürülést biztosítja a szabályos székelést. Szabályozza a belek motilitását, csökkenti a
puffadást, javítja az étvágyat.
Keringés: vénás keringési zavarok, visszértágulás ellen is hatásos lehet, vérnyomáscsökkentő teák alkotórészeként is hatásos. Mivel az érgörcsöt is csökkenti, jó hatású lehet migrénes rohamban (főként, ha azt időjárási front váltotta ki, ilyenkor a teát jó melegen kell kortyolgatni), de kipróbálható angina pectoris kiegészítő kezelésében is.
Húgyutak: Gyulladáscsökkentő hatását hólyaghurut elleni teakeverékben hasznosíthatjuk. Ajánlják gyerekek éjjeli ágybavizelésére, ill. idős emberek inkontinenciáját is enyhítheti.
Külsőleg:
Öblögetés: fogíny- és szájnyálkahártya gyulladásra. Hüvelyöblítés fehérfolyás esetén.
Lemosás, borogatás formájában: Tisztítja a tág pórusú, zsíros bőrt. Szemgyulladások kiegészítő kezelésére is alkalmas, valamint segíti a sebgyógyulást (lábszárfekély),. Szeszes kivonata fájdalomcsillapító és izomlazító tulajdonsággal rendelkezik.
Fürdőkúra: Ülőfürdő formájában aranyaras panaszokra, petefészek-gyulladás, mióma kiegészítő kezelésére.

Elkészítés
Tea: 2  teáskanál cickafarkfüvet 0,25 liter vízzel forrázzuk le, 10 perc után szűrjük le. Kúraszerűen napi 2 csészényi fogyasztható belőle 6 héten át.
Tinktúra: 3-4 maréknyi friss cickafarkvirágot, leöntünk 40%-os pálinkával, majd 2 hétig szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Sötét üvegben tároljuk. 
Ülőfürdő: Forrázzunk le 0,5 l forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot, és hagyjuk állni 1-2 órán át, majd szűrjük le, és öntsük a fürdővízhez.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Kamillával jól kombinálható, fokozzák egymás gyulladáscsökkentő hatását.

Ellenjavallat:
A fészkesvirágzatúakkal szembeni allergia nem ritka, (az arra érzékenyeknél a növény puszta érintése allergiás reakciót válthat ki), fogyasztása viszkető, gyulladásos bőrelváltozást eredményezhet. Az allergiások semmilyen formában ne alkalmazzák!