Bodza (fekete-, Sambucus nigra)

A növény jellemzői
A bodzafélék (Caprifoliaceae) családjába tartozik, mindenfelé elterjedt, de főleg cserjések, lomberdők területén él. Cserje vagy néha fa. Virága, levele, érett bogyója egyaránt tartalmaz gyógyhatású anyagokat

Hatóanyagok: A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat mint a szambunigrint.

Gyűjtés: Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik.

Hatások:
Virág: immúnerősítő, lázcsillapító (izzasztó)
Bogyó: hashajtó, vizelethajtó

Gyógyászati felhasználás:
A bodzavirág teát meghűléses megbetegedésekben és  influenzában lázcsillapítóként és immunstimulánsként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó, vértisztító. Enyhe hashajtó hatást kisgyerekeknél és szoptatós, vagy terhes anyáknál is kihasználhatjuk. Vizelethajtó tulajdonsága felhasználható magas vérnyomásnál, lábduzzanatoknál. A leveléből készült teát  reumás panaszokra és lázcsillapításra ajánlják.

Elkészítés
Tea: 2 teáskanálnyi virágot öntsünk le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrjük le.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Termésének fájdalomcsillapító hatása van, más gyógynövényekkel kombinálva (borsmenta, kakukkfű) migrénes fejfájások ellen használják.
Mivel fokozza más köptetők hatását, ezért a hurutos köhögésre ajánlott teakeverékek része
Lázcsillapításra hársfa virággal kombináljuk.

Ellenjavallat: Idős embereknél virágteája nem alkalmas hosszan tartó napi fogyasztásra, mert gyengíti a szívizomzat erejét.