Angyalgyökér

Angyalgyökér (orvosi angyalgyökér, Angelica archangelica L)
Erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris L.)

Több mint ezer éven át mágikus növényként tartották számon. Európában szokás volt a gyermekek nyakába nyakláncként tenni, hogy elkerüljék őket a betegségek és a gonosz szellemek. Nevét a bubópestis járvány alatt kapta. Egy szerzetes álmában megjelenő angyal ezt a növény tartotta a kezében, amivel le tudják küzdeni ezt a szörnyű kórt.

A kolostorokban is termesztették, majd a XVI. és XVII. századtól a gyökerének levét más gyógynövényekkel ötvözve készítették el a "karmelita vizet ". Erről azt tartották, hogy növeli az élettartamot, segíti a relaxációt és véd a rontásokkal szemben.

Egyes országokban a növény szárát cukorban főzve kandírozzák, és tápszerként fogyasztják. Különlegesen kellemes, aromás illata és édeskésen kesernyés íze miatt  gyomorkeserűk alapanyaga.
Hazánkban az orvosi angyalgyökér vadon nem fordul elő, és termesztésével is csupán néhány évtizede foglalkoznak, a népgyógyászatban inkább a vadon növő erdei angyalgyökeret ismerték.

A növény jellemzői: Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Európa hegyvidékein, alhavasi régióiban honos, hazánkban termesztett. Illatos, kétéves növény. Első évben dús tőlevélzete fejlődik, a másodikban pedig erőteljes szára, amely olykor eléri a 2 méteres magasságot is.

Hatóanyagok:
Gyökér: illóolaj, melynek fő komponensei pinén, szabinén, fellandrén, valamint furokumarinokat (angelicin, bergaptén), makrociklikus laktonokat (illatanyagok), angelikasavat, angelicint, viaszt, gyantát, pektint, csersavat, keserűanyagot, keményítőt és szerves savat tartalmaz.
Levél: illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot tartalmaz.
Termés: illóolajat, keserűanyagot, gyantát, zsírosolajat, aromás anyagokat tartalmaz.

Gyűjtés: A növény minden részét (gyökér, levél, termés) hasznosítják gyógyászati célokra. A gyökerét, a levelét és a termését az első év őszén illetve a második év tavaszán gyűjtik.
Hatások: étvágygerjesztő, emésztést serkentő és görcsoldó, antibakteriális.

Gyógyászati felhasználás:

Belsőleg:
Az angelika keserűanyagai az illóolajokkal együtt jó étvágygerjesztő, emésztést serkentő és görcsoldó szélhajtó,hatást fejtenek ki. Az orvosi angyalgyökér drogja teltségérzettel, görcsökkel járó gyomor-bélrendszeri panaszok kezelésére alkalmazható. Közismert szélhajtó, gyomorerősítő. Gyakran használják epebántalmak esetén, teája vizelethajtó, vértisztító hatású.

Külsőleg:
Az angelikából készített fürdő és bedörzsölőszerek jótékony hatással vannak a reumás panaszokra.

Elkészítés:
Tea: 2 dl vízben 5 percig főzzünk 1 evőkanál szárított, apróra vágott angyalgyökeret, 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle.
Fürdő: 100gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret főzzünk negyedórán keresztül 1 liter vízben, majd a főzetet leszűrve a fürdővizünkhöz adjuk.
Bor: 50 gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret tegyünk 1 liter fehérborhoz, egy hétig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Emésztési zavarok esetén 1 evőkanállal fogyasszunk belőle.